Hospital Auxiliary Directory
2021-2022 Board of Directors
President
Carol Evans
North Arkansas Regional Medical Center (Harrison)
Northwest District
email: larryandcarol1@windstream.net
President-Elect
Judy Shaffer
Baxter Regional Medical Center (Moutain Home)
North Central District
email: shafferjas@suddenlink.com
Vice President
Elizabeth McKinstry
Bradley County Medical Center (Warren)
Southeast District
email: giftshop@bcmed,org
Secretary
Mary Catherine Propes
Baptist Health Medical Center (Heber Springs)
North Central District
email: marycpropes@yahoo.com
Treasurer
Charlotte Jackson
Jefferson Regional (Pine Bluff)
Southeast District
email: auxiliary@jrmc.org
Immediate Past President / Advisor
Kathy Gammill
Unity Health - White County Medical Center (Searcy)
North Central District
email: kathygammill@hotmal.com
District Chairs – Elected Board Members
Metropolitan District
Ara Yanker
Baptist Health - North Little Rock
email: ara.yanker9@gmail.com
North Central District
Judy Lawrence
White River Medical Center (Batesville)
email: judyklawrence@yahoo.com
Northeast District
Elizabeth (Betty) Moad
St. Bernards Medical Center (Jonesboro)
email: efm314@gmail.com
Northwest District
Diane Miller
Siloam Springs Regional Hospital
email: dianemiller73@yahoo.com
Southeast District
Barbara Goodwin
Jefferson Regional (Pine Bluff)
email: bgoodwin@searssvp.org
Southwest District
Rebecca (Becky) Finigan
Howard Memorial (Nashville)
email: beckyfinigan@gmail.com
Valley District
Linda Butler
Baptist Health - Fort Smith
email: butlerlc@cox.net
Arkansas Hospital Association
President and CEO
Bo Ryall
Arkansas Society of Directors of Volunteer Services
President
Kristi King
Ozark Health Inc.
email: kristi.king@myozarkhealth.com
2021-2022 Standing Committees
Bylaws Committee
Mary J. Frauenhoff, Chair
email: mmfrau@swbell.net
Linda Butler, Parliamentarian
Carolyn Wenger, Metropolitan
Mary C. Propes, North Central
Roseann Livingston, Northeast
Anita Spearman, Northwest
Barbara Brown, Southeast
Bonnie Ervin, Southwest
Janet Thurber, Valley
Convention Committee
Charlotte Jackson, Chair
email: auxiliary@jrmc.org
Carol Shoptaw, Co-Chair
email: ccshoptaw@yahoo.com
Charlotte Jackson, Registration
email: auxiliary@jrmc.org
Lynn Smith / Margaret Underwood, Seating
Mary J. Frauenhoff, Bylaws Chair
Linda Butler, Parliamentarian
Charlotte Jackson, Treasurer
Neta Sue Stamps, Handbook
Dorothy Stringer / Susan Rima, Vendors
Margaret Underwood, Silent Auction
Julie Lockett, 50/50 Raffle
Credentials Committee
Kathy Gammill, Chair
Jan Gardner
Suzanne Hackney
Finance Committee
Charlotte Jackson, Chair
Darlene Tuohy
Ara Yanker
Handbook Committee
Neta Stamps, Chair
Ara Yanker
Jan Gardner
Membership Committee
Elizabeth McKinstry, Chair
All District Chairs
State Projects Committee
Judy Shaffer, Chair
All District Chairs
Website Committee
Charlotte Jackson, Chair
Neta Sue Stamps
Jerry Berley
Carolyn Harp
Special Committees and Appointments
Historian
Margaret Underwood
email: david.margaret.underwood@gmail.com
Leadership Co-Chairs
Dorothy Berley
email: dwberley@gmail.com
Jerry Berley
email: berleyahaa2015@gmail.com
Scholoarship Committee
Ara Yanker
email: ara.yanker9@gmail.com
Newsletter Editor
Neta Sue Stamps
email: netastamps@windstream.net
AHAA Parlimentarion
Linda Butler
email: butlerlc@cox.net
Legislative Advocacy Co-Chairs
Peg Kuhnly
email: arnpeg@yahoo.com
Gift Shop Consultant
Susan Rima
email: susan.rima@commonspirit.org
_______________________________________________________________
updated 12/3/2021